Aerojel nedir

1 Kas

 

Geçtiğimiz hafta bir arkadaşım benden aerojel’in ne demek olduğunu tahmin etmemi istedi. Ne cevap mı verdim? Çevreye zararsız yeni bir saç jeli? Yeni bir uçak yakıtı olabilir mi? Saç jöleleri ve uçak yakıtları iyi şeyler olsa da aerojel bunlardan biri değildi. Aslında, çok daha fazlası.

Aerojel, şimdiye kadar insan tarafından üretilmiş en hafif katı maddedir. Tüm sıvıyı çıkarıp bunu havayla değiştiren bir kase jelatin düşünün. Aerojel bunun gibidir. Onun yarı saydam görünüşü ona “dondurulmuş duman” denmesine de sebep oldu. Aerojeller, bunları yapmak için kullanılan maddelere bağlı olarak şaşırtıcı özellikler gösterebilirler. Ateşe dayanıklıdırlar ve aynı zamanda hem su hem de yağ emebilirler. Hafif ağırlıkları göz önüne alındığında inanılmaz derecede güçlüdürler. Aynı zamanda hem büyük elektrik iletkenleri hem de dünyanın en iyi izolatörleri olabilirler.

Aerojeller hakkında bugüne kadar neden hiçbir şey duymamış olduğumu merak ettiğimde bunun nedeninin inanılmaz derecede pahalı üretim maliyetleri olduğu için sadece sınırlı uygulamalarda kullanıldığını öğrendim. Bazı aerojeller altından daha da pahalıymış. Bu nedenle ancak NASA gibi kurumlar uzay aracı üzerindeki elektrik ekipmanlarını izole etmek ve kuyrukluyıldızlardan alan tozu toplamak için aerojel kullanıyor. Dünyada ise aerojelleri hazır giyim, yangın söndürme kıyafeti, kozmetik, boya, pencere gibi endüstriyel ürünlerde kullanılsa da bunların oldukça pahalı olduğunu tahmin etmek güç değildir.

Bugün bilim adamları aerojel üretiminin yeni ve makul maliyetli bir yöntemini geliştirmeye çalışmaktalar. Umarım bu maliyet azalır ve biz de evlerimizde aerojel ile yapılan malzemeler kullanabiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir