Dinamometre Nedir?

8 Eki

Dinamometre Nedir?
Dinamometre kuvvet ölçmeye yarayan bir alettir ve içerisinde yay bulundurur. Diğer adı küvvetölçerdir. Ölçü birimi Newton olan dinamometre (N) olarak gösterilir Ölçü birimi (N) olarak gösterilir. Motor, yük ve yol gibi çeşitleri vardır. Yaylı kantarı da bir dinamometredir. Dinamometreler çalışma şekillerine göre ayrılabilirler.

Dinamometre Ne İşe Yarar?
Dinamometrenin iki borunun iç içe geçmesiyle oluşan çeşitleri otomobillerin beygir güçlerini ölçmek için kullanılır. İçteki boruda yay kullanılır. Yayın ucundaki çengele asılan yük ile yerin yükü kendine çekme kuvveti ölçülür. Dinamometreler çeşitli boyutlarda olabilirler ve çeşitli büyüklükteki kuvvetleri ölçebilirler. 1 Newton = 1/9.81 kilograma eşit olarak kabul edilmektedir.

Dinamometre Nasıl Yapılır?
Çeşitli türleri olan ve farklı boyutlardaki kuvvetleri ölçen dinamometrelerin bazı türleri kartling dinammetreler, dijital ve analog dinamometreler, marine dinamometresi ve motor dinamometresidir. Motor dinamometresi araç modifiyesinde kullanılır. En basit dinamometre örneği olarak ölçüleri yazdığınız iç içe geçmiş boruların içte olanından bir yay ya da çengelli saç tokası geçirebilir, birkaç gramlık hafif yükleri ölçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir