Nilhan Osmanoğlu

12 Oca

Osmanlı’nın yıkılıp yerine modern cumhuriyetimizin kurulduğu yıllarda, rejimi Osmanlı soyu üzerinden tehdit edebilecek unsurların önüne geçebilmek amacıyla 1924 yılında bir kanun çıkarır Mustafa Kemal Atatürk. Bu kanunla Osmanlı hanedanına mensup kişiler yurtdışına sürgüne gönderilmiştir. Bu kararın ne kadar doğru ne kadar yanlış, ne kadar başarılı ne kadar başarısız olduğunu bu yazıda tartışmak yersiz. Aradan zaten neredeyse 100 yıl geçmiş bulunuyor ve çıkan afla yıllar önce Türkiye’ye geri dönüş yaptı Osmanlı’nın torunları.

Birçoğu eğitimli ve birikimli olan bu kişiler, zaman zaman ülke gündemiyle ilgili açıklamalar da yapıyorlar. Bunlardan sonuncusu da Nilhan Osmanoğlu oldu. II. Abdülhamit’in 5. kuşak torunu olan Nilhan Osmanoğlu, partili cumhurbaşkanlığı referandumuyla ilgili yaptığı açıklamada “Parlamenter sistem canımıza yetti.” demiş. Referandumda “Evet” diyeceğini belirten Nilhan Hanım, “Parlamenter sistemin benim değerlerime, benim dava adamı gördüğüm kişilere hep zarar verdiğini düşünüyorum.” diye de eklemiş.

Bu açıklamaların ardından bugün de Galatasaray Adası’nda haklarının bulunduğunu ve bu adayı istediklerini söylemiş. II. Abdülhamit’in kişisel mallarından biri olduğunu söylüyor adanın.

Parlamenter sistemin neden canlarına yettiğini anlayabilmiş değilim. Ki sorsak herhalde padişahlığa dönmeyi de arzu edebilir. 600 yıllık Osmanlı tarihinde bir siyasi olay hakkında bir kadının fikir beyan ettiğini okuduk mu, var mı böyle bir şey? Cumhuriyet sayesinde Nilhan Hanım başı açık dolaşıp, ekran önüne çıkıp, istediği fikirleri beyan edebiliyor. Edindiği bunca hakkın kıymetini bilmeyip, halen geçmişin özlemini duymak, Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik eleştiriler yaklaşımlarda bulunmak hakkaniyetsizlik bana kalırsa.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir