Oyun

1 Oca

Çocukların güzel vakit geçirmelerini sağlayan, bazen belli kuralları olsa da genellikle kendiliğinden gelişen, herhangi bir çıkar için değil sadece eğlenmek için yapılan etkinliğe oyun denir.

Bilinenin aksine, oyun oynamanın çocukların gelişimi üzerinde olumlu etkisi vardır. Oyun, çocukların öğrenme yeteneklerini geliştirebilir, hızlı karar verme yetilerini olumlu yönde etkileyebilir. Oyunların faydalı olması; oyunun amacına ve oyunda kullanılan araçlara bağlıdır. Çocukların bilinçli hazırlanmış ve eğitsel öğeler barındıran oyunlar oynamaları çoğu zaman faydalıdır. Öte yandan çocukların oyuna ayırdıkları zaman iyi ayarlanmalı ve oyun etkinlikleri bilinçli bir şekilde kontrol altında tutulmalıdır.

Çocukları eğlendirirken eğiten oyunlar, çocukların zihinsel gelişimine yardımcı olabilir. Çocukların arkadaşları ile oyun oynamaları, sosyal gelişim açısından tek başına oynadıkları oyunlardan, mobil oyunlar ve bilgisayar oyunlarından daha verimlidir.

Uzun süre telefon ve bilgisayar oyunu oynayan çocuklarda, yaşıtları ile anlaşma ve sosyal ilişki geliştirme problemleri ortaya çıkabilir. Her şeyde olduğu gibi çocukların oyun etkinliklerinde de ölçülü ve bilinçli olmak gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir