Referandum promosyonu

7 Şub

Nisan ortasına kadar yapılacağı kesin gibi gözüken anayasa değişikliği referandumu temposunu hiç kaybetmeden, tüm ülkenin gündemine oturmuş durumda. Evet ya da hayır diyeceğiz ve yeni bir ülkeye uyanacağız ertesi gün. Tabii referandum sonucu ne olursa olsun, Evet cephesinin iddia ettiği gibi, Evet çıktığı takdirde bu ülke güllük gülistanlık olmayacak, terör bitmeyecek, ekonomimiz şaha kalmayacak ve daha özgür, daha demokratik bir ülke olmayacağız. Fakat aynı şekilde Hayır cephesinin iddia ettiği gibi, Hayır çıktığı takdirde diktatörlükle yönetilmeyecek, Pakistan, Afganistan olmayacak, özgürlüğümüzü tamamen yitirmeyeceğiz. Bu yüzden iki cephenin kamplaşması, birbirlerini vatan hainliğiyle suçlamaları gereksiz; gereksiz olduğu kadar absürd.

Geçelim. İktidar, iktidar olmasının avantajıyla, Evet kampanyasında daha çok söz sahibi. Eli daha güçlü, kampanyasını daha etkili sürdürmekte müktedir. Örneğin haberlerde gördüğümüz gibi beyaz eşyalarda ÖTV’yi kaldırıp halkın ağzına bir parmak bal çalabiliyor. Oysa ki muhalefetin elinde hiçbir silahı yok. Bırakın vergi indirimine gitmeyi, doğru dürüst ekranlara bile çıkamıyorlar. Medyanın büyük çoğunluğu iktidarı destekliyor ve muhalefetten kimseyi ekranlara çıkarmıyor.

Tabi belli bir kitle bu tür maddi teşvikleri kısa günün kârı diyerek destekleyip, oy vermeyi düşünmese bile sırf bunun için sandık başına gidebilir. Bu yüzden 30 Nisan’a kadar geçerli olan ve tıpkı ufak çocuklara misafirlikte yaramazlık yapmaması için eline telefon vermeye benzeyen bu uygulama, başarılı olacak ve “Evet” oylarına belli bir miktar etki edecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir